Bıçak Sırtı Denge: Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Bıçak Sırtı Denge: Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, gün geçtikçe özel hayatın yanı sıra kurumsal hayatın da vazgeçilmez bir parçası haline gelmeye başladı. Sosyal medyanın kurumsal kimlik üzerindeki etkisi gün be gün arttıkça haliyle sosyal medya uzmanlarının da sorumluluğu aynı oranda artıyor. Daha çok reklam, iletişim ve pazarlama amaçlı kullanılan kurumsal sosyal medya hesaplarının yönetimi elbette kişisel sosyal medya hesaplarının yönetimi kadar kolay değil, çok daha hassas dengelerin kurulmasını gerektiriyor.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

1) Kullanılacak dil ve üsluba dikkat edin.

Kurumsal sosyal medya hesabı açmadan önce iyi bir hedef kitle analizi yapmalısınız. Markanız kimlere hitap ediyor? Kimlere ulaşmak istiyorsunuz? Ya da daha kaba bir deyişle muhatabınız kim? Bunun analizini iyice yapmalı ve hedef kitlenize uygun bir dil kullanmalısınız. Aşırı resmi ya da kurumsal kimlikten çıkacak kadar “samimi” dil kullanımı bu konuda yapılacak en büyük hatadır. Aynı gerçek hayatta olduğu gibi, doğru ve ölçülü bir dil kullanmalısınız.
2) Yöneltilen sorulara kayıtsız kalmayın.

Kurumsal sosyal medya hesabınızı markanızın tanıtım ve pazarlaması kadar iletişim amacıyla da açtığınızı daima göz önünde bulundurun. Sosyal medya üzerinden size dilek, şikayet ve sorularını ulaştıran kişilere kayıtsız kalmayıp onlarla ilgilenerek ve sorunlarını çözmeye çalışın. Bu davranışınız müşterinin gözündeki marka imajını üst noktalara taşıyacak ve markanızın duyarlı ve sağduyulu olarak algılanmasını sağlayacaktır.
3) Paylaşımlarınız benmerkezci olmasın.

“Hep ben” diyerek sadece kurumunuza ait bilgileri ve reklamları paylaşmanız, müşterinizin gözünde olumsuz bir profil çizmenize neden olacaktır. Kurumsal bilgilerinizin ve reklamlarınızın yanında hedef kitlenize hitap edecek, alanınızla ilgili keyifli ve bilgilendirici paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu tür paylaşımlar sizi hedef kitlenizin size karşı sempatisini arttıracak ve sizin onlarla empati kurduğunuzu düşünmelerini sağlayacaktır. Örneğin, turizm alanında kurumsal sosyal medya yönetimi yapıyorsanız, daha önceden yurtdışına çıkanların anekdotlarını içeren veya yurtdışına çıkarken mutlaka yanlarına almalarını gerektiren eşyaların listesini içeren paylaşımlarda bulunabilirsiniz.
4) Sosyal medyanın nimetlerinden faydalanın.

“Ne işime yarar ki?” demeksizin sosyal medya platformlarının sağladığı yararlı özellikleri kullanın. Örneğin, hashtag kullanımı sosyal medyadaki birçok platform üzerinde son derece yaygın ve bir o kadar da faydalıdır. Hedef kitlenize, markanıza ve kurumsal kimliğinize uygun olarak seçip kullandığınız hashtag’ler sayesinde markanızın reklam ve pazarlama alanlarında bir adım öne geçmesini sağlayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir