Kurumsal Sosyal Medya Yönetiminde Bilmenisi Gerekenler

Kurumsal Sosyal Medya Yönetiminde Bilmenisi Gerekenler

Günden güne çığ gibi büyüyen etkisi kişisel boyuttan kurumsal boyuta uzanan sosyal medya, kurumsal anlamda önemli bir stratejik hamle olma özelliği taşıyor.  On yıl öncesine kadar klasik yollarla idare edilen kurumsal iletişim, son on yıldır sosyal medya mecralarından da yararlanmaya başladı. Google, Facebook, Twitter, Instagram ve blog sitelerinin yaygınlaşması, dijital mecraları reklam, pazarlama ve iletişim başta olmak üzere birçok alanda kurumsal iletişimin belkemiği haline getirdi.  Peki, kurumsal iletişimde bu kadar önemli bir rol oynayan Kurumsal sosyal medya yönetimi nasıl olmalı? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kurumsal sosyal medya, kurumu globalleştiren penceredir.

Kurumların sosyal medya hesabı açmasındaki birincil  hedef bilgilendirme ve tanıtımdır. Fakat sosyal medya ,bilgilendirme ve tanıtımın yanı sıra paylaşma, eğlendirme, kendini ifade etme gibi amaçlara da hizmet eder. Kurumlar bilgilendirme ve tanıtım amaçlarının yanı sıra bu amaçlara da hizmet eden paylaşımlarda bulundukları takdirde sıkıcı ve benmerkezci olmaktan kurtulup eğlenceli, duyarlı ve müşterisini anlayan bir marka profili çizerler. Bu durum da takipçilerinin ilgilerinin canlı kalmasını ve sadık müşteri profiline sahip olmalarını sağlayacaktır.

Kurumsal sosyal medya yönetimi strateji ve planlılık gerektirir.

Her kurumun kendine özgü bir sosyal medya stratejisi ve bu stratejinin nasıl uygulanacağına dar bir plan oluşturması gerekmektedir. Hedef kitlenin analizi iyi yapılıp hedef kitleye uygun içerik oluşturulması ve bu içeriğin ne zaman ve nasıl paylaşılacağı önemlidir. Paylaşım yapıldıktan sonra etkileşimin ölçülüp gerekli raporlamanın yapılması gerekmektedir. Kurumsal sosyal medya yönetimi ancak bu şekilde etkili ve verimli olacaktır.

Kurumsal sosyal medya yönetiminin nasıl yapılacağı hakkında bilinçli olmak gerekir.

Günümüzde hala pek çok kurum için bir muamma olan kurumsal sosyal medya yönetimi, bir sosyal medya uzmanı tarafından idare edilmelidir. Sosyal medya platformları yoluyla müşteri ilişkileri yönetimi, ya da daha kısa tabiriyle “Sosyal Medya ile CRM”, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kurumlar için benzersiz bir halkla ilişkiler, tanıtım ve pazarlama taktiğidir. Sosyal medya aracılığıyla çok geniş kitlelere çok ekonomik şekilde etkili tanıtım yapma ve sadık müşteri profili oluşturma olanağına sahip olursunuz. Kurumsal sosyal medya size hedef kitlenizi yönetme ve  ürünlerinizi hedef kitleye göre biçimlendirme imkanları da sağlamaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir