Sosyal medya reklamcılığında ‘Influencer’ çok etkili!

Sosyal medya reklamcılığında ‘Influencer’ çok etkili!

Influencer kelimesi dijital pazarlamaya daha yeni katılmıştır. Yapılan araştırmalara göre her ne kadar yeni katılmış olsalar bile popüler sosyal medya hesaplarından daha etkili olduğu dikkatleri çekti. Geçen sene içerisinde New York Times tarafından HelloSociety ajansı satın alınmıştı. Ajansta olan verilere göre mikro ınfloencerlar ya da 30,00 ve altında takipçisi olan sosyal medya hesapları markalar için daha uygun bir pazarlama stratejisi çiziyor.

Micro Influencer’lar Kimdir?

Kendi aralarında ayrılan iki kategoriden bir tanesi sadece kendi meslekleri ve ilgi alanlarına ait deneyimli kişilerdir. Bunların takipçileri ise ortalama olarak 50,000 üzerine kadar çıkabiliyor. Bu da yüz binlerce ya da milyonlarca takipçileri olan Influencer’lardan ayıran özellikleri ise takipçileri ile bir yandan daha sıkı olurken daha samimi diyaloglar kurabilmelerine etki eder. Böylece sosyal medya hesapları üzerinde ortalama 22 kat daha fazla etkileşime girmeleri sağlanıyor. Doğal olarak hazırlanan reklam kampanyaları da tüketiciler tarafından daha doğal ve içten algılanarak iyi etki bırakmasını sağlıyor.

Instagram Ve Mikro Influencer’lar

2016 yılı içerisinde İnstagram yeni bir uygulama kullanmaya başladı. Bu uygulama akışları kronolojik sıralamak yerine daha çok ilgi alanları ya da uygunluk düzeylerine göre sıralama oldu. Bu düzenlemenin gelmesi takipçiler ile daha iyi bir topluluk kuran ve onlar tarafından daha içten güvenilirlik kazanarak tanındık hale gelen Mikro Influencer’ların görünürlüklerinin daha çok artmasını sağladı. Araştırılan verilere göre sosyal medya kullanıcıları akışlarına göre düşen verilen yüzde yetmiş kadar bir kısmını görebilirken yüzde otuzluk kısımlarının içerisinde Mikro Influencer’ların öne daha rahat çıkmaları bekleniyor.

Kullanıcı Etkileşimleri

Yapılan araştırmalara göre Mikro Influencer’lar ile çalışma olduğu zaman kampanya etkileşimleri yüzde atmış oran ile artıyor. Bu etkileşim sayesinde de yüz binlerce takipçi sayısı olan sosyal medya hesapları ile kıyaslanacak olduğu zaman yaklaşık olarak yedi kat daha çok verimli olduğu dikkatleri çekiyor. Buna paralel olarak takipçi sayısı düşer ise etkileşimlerin kullanıcılar üzerinde etkilerinin de azalma gösterdiği dikkatleri çekiyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir