Sosyal medyanın gizemli kahramanı: Dark Social

Sosyal medyanın gizemli kahramanı: Dark Social

Hemen aklınıza kötü bir şey gelmesin. The Atlantic’te editörlük yapan Alexis C. Madrigal tarafından ortaya atılan “Dark Social” terimi, sosyal medya üzerinde  takip edilemeyen paylaşımları ve internetin ölçüm yapılamayan kısmını ifade ediyor ki bu oran bazı kaynaklarda yüzde 80’in üstünde olarak belirtiliyor.

İnterneti bir denize benzetirsek, Facebook ve Twitter gibi uygulamalar deniz seviyesinde yer alıyor, yani bu platformlarda ölçümleme mümkün. Fakat bir de e-posta, direkt mesaj, özel mesaj gibi mecralar var ki, bunlar da işte “Dark Social” dediğimiz, bu mecralardaki trafiğin ölçümlenemediği, deniz seviyesinin altında kalan kısım. Bir örnekle açıklamak gerekirse, diyelim ki bir kedi videosu gördünüz ve arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz. Videonun linkini kopyaladınız ve arkadaşınıza Whatsapp veya Facebook Messenger gibi bir mesajlaşma platformu üzerinden  yolladınız. Paylaştığınız link etiket gösterimlerini ya da linkin tıklanma sayısını eksik gösterdiği için, bu trafik ölçümlenemediği için dark social ortaya çıkıyor ve bu site ziyareti “direkt trafik” olarak kayıtlara işleniyor.  Bu da ürettikleri içerikler kadar içerik takibi ve ölçümlenmesine hayati önem veren sosyal medya uzmanları için sıkıntı yaratıyor.

Sosyal medya uzmanı olarak dark social konusunda neler yapabilirsiniz?

  • Ürettiğiniz içeriğin bulunduğu mecranın ya da internet sitenizin mobil destekli olduğundan emin olun. Bu unsur, mobil cihazlardan yapılan paylaşımların günden güne arttığı günümüzde gittikçe önemli bir hal alıyor.
  • Paylaşımlarınızın %80’den fazlası dark social alanında olduğu için E-mail, WhatsApp, Facebook Messenger, Telegram gibi sosyal medya uygulamalarına yönelik butonlar ekleyin.
  • Kullandığınız en yaygın ve en güçlü mecra Twitter olsa bile dark social’ı da kapsayan çalışmalar yapın. Örneğin brief ve proje kapsamında Telegram’ı kullanın.
  • Otomobil, en çok paylaşım yapılan sektörlerin başında geliyor, bu da kullanıcıların yeni araç modeli lansmanı ve araç alımında oldukça faal olduklarının bir göstergesi. İkinci el araç satın alımında eşe dosta danışma, fotoğrafların paylaşımı ve lansman haberleri konusunda paylaşımların revaçta olduğu düşünülürse bu konuya özel projeler ve kampanyalar oluşturulabilir. Aynı şey perakende sektörü için de yapılabilir. Geribildirimler almak bu konuda oldukça işe yarayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir